גימטריה

שנת הלימודים התחילה בסמוך לתחילת השנה העברית וחיפשתי דרך לקשר בין השתיים ולשלב את תחום המתמטיקה. בחרתי לחזור ערך אותיות ומספרים-גימטריה.

מבנה השיעור:
חלק ראשון משימה קבוצתית:
1. חידה
א. כל קבוצה קבלה חבילה של תמונות הקשורות לראש השנה וחבילה של מספרים. המשימה שלהם הייתה להבין מה הקשר בין התמונות למספרים. חשוב לציין שהילדים לא ידעו את נושא השיעור.
תוך כדי שהם חושבים ומציעים תשובות, אני עברתי בניהם, הקשבתי לשיח ולהסברים שלהם וכך גם נוצרה היכרות בנינו.

ב. לאחר שראיתי שכל הקבוצות לא מצליחות למצוא את הקשר, הצעתי להם רמז.
כתבתי על הלוח דג=7

הילדים התחילו לחשוב, להציע פתרונות והסברים למה שכתבתי ולבסוף, תלמיד אחד הצליח להבין ואמר שהמילה דג שווה בערכה למספר-7. ביקשתי ממנו להסביר לכולם.ן ודרך ההסבר שלו חזרנו על הנושא.

ג. התלמידים חזרו לעבודה בקבוצות כאשר המשימה לעשות התאמה בין התמונה לערך המספרי. אני עברתי בניהם וראיתי כיצד כל קבוצה מתמודדת ומציעה דרכים לפתרון: היו קבוצות שישר כתבו את הערך הגימטרי של כל אות, היו קבוצות שחיברו בין הסכומים בעל פה והיו כאלה שכתבו על דף טיוטה.
כאשר עברתי בין הקבוצות שוחחתי איתם על הדרך שבה בחרו לפתור וגם ראינו את יעילותה ובהתאם לתוצאה הם שימרו או שינו את דרך הפתרון.

ד. לאחר שכל הקבוצות פתרו, כל קבוצה נגישה אל מרכז הכיתה להציג את הפתרון ושאר ילדי הכיתה “בדקו” את התשובה.

חלק שני משימות עצמאיות:
1. פתרון כתב חידה מתוך האתר “מה בכיתה”
2. הכנת דף אישי עם מידע על עצמם בגימטריה
3. הכנת כרטיסי ברכה עם משפטים הכתובים בגימטריה
4. כתיבת חידה בכתב סתרים מתוך האתר “מה בכיתה”

קישורים:
1. חידה
2. דף מידע על עצמי
3. דפי עבודה מאתר “מה בכיתה”

שתפו:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

טביעת האצבע שלי

יחידת לימוד בנושא: טביעת האצבע שלימדע, אומנות, ספרות והערכה עצמית מפגש 1: מהי טביעת אצבע?1. בירור עם הילדים לגבי הידע שיש להם על צמד המילים:

הכיתה היא (גם) הבית שלי

בשנות החינוך בכיתות למדתי שכדי לגרום לתלמידים להרגיש חלק ובנוח בכיתה עליי להפוך את המרחב הכיתתי למקום חם, נעים ומוכר ולכן היו בכיתה מגוון של

מעבר לקשת

יחידת לימוד קצרה בנושא: קשת1. הסבר התופעה המדעית2. התנסות מדעית3. הקשת כסמל4. “מעבר לקשת”- מתוך המחזמר הקוסם מארץ עוץ5. יצירות בנושא הקשת קישור למצגת: מעבר

חידות בציורים

לכבוד חג טו’ בשבט שחקנו משחק של חידות בציורים בנושא פרחים ועצים.החידות מתוך האתר של קק”ל:זהו את הפרחיםזהו את העצים התלמידים.ות קבלו משימה להכין בעצמם.ן